Knights News · Elite Scholars Track & Field excels at the Area Meet


On Friday, April 19th Elite Scholars Academy had the best team performance of the season.  Both teams finished as runner-ups in the area.  In the last five years, the boys team has won three area championships and were runner-ups for two.  The girls team has won the area two times and finished as runner-ups the other three times.

Elite Scholars Academy will proudly represent Clayton County Public Schools from May 9th-May 11th competing in the GHSA Track & Field Championships.  The following athletes had top four finishes and will advance to the state championship:

  1. Imani Bell – 2nd in the Shot Put
  2. Kai’Jon Benton – 3rd in the 4×400 Relay
  3. Jahmal Borden – 3rd in the 800 Meter Run; 4th in the 1600 Meter Run; 3rd in the 4×400 Relay
  4. Jakaris Brown – 1st in the 110 Meter Hurdles; 1st in the 300 Meter Hurdles; 3rd in the 4×100 Relay; 3rd in the 4×400 Relay
  5. Lloyd Egharevba – 1st in the 4×400 Relay; 3rd in the High Jump; 2nd in the Long Jump; 1s in the Triple Jump
  6. Jeffrey Enabulele – 1st in the Shot Put; 1st in the Discus
  7. Dezmond Ford-Dowling – 3rd in the 4×400 Relay
  8. Kayla Guillaume – 4th in the 200 Meter Dash; 1st in the 4×100 Relay
  9. Kagan Henry – 3rd in the 400 Meter Dash; 3rd in the 4×100 Relay; 1st in the 4×400 Relay
  10. Keith Jackson – 3rd in the 4×100 Relay; 1st in the 4×400 Relay; 1st in the Long Jump; 2nd in the Triple Jump
  11. Anisah Jester – 3rd in the 100 Meter Dash; 1st in the 4×100 Relay
  12. Kayla Johnson – 1st in the 4×100 Relay
  13. Michael Joseph – 2nd in the 400 Meter Dash; 3rd in the 4×100 Relay; 1st in the 4×400 Meter Relay
  14. Gabrielle Loppe – 4th in the Shot Put
  15. Gabryelle Matthews – 4th in the Discus
  16. Koren Mayson – 3rd in the Discus
  17. Tamari Miller – 2nd in the 1600 Meter Run; 3rd in the 3200 Meter Run; 1st in the 4×400 Relay
  18. Omole Osifoh – 2nd in the 100 Meter Hurdles; 3rd in the 300 Meter Hurdles; 4th in the High Jump
  19. Sydnie Pittman – 1st in the 4×400 Relay; 3rd in the Triple Jump
  20. Dacia Ringo – 4th in the 100 Meter Hurdles
  21. Madison Smith – 4th in the 400 Meter Dash; 4th in the 800 Meter Dash; 1st in the 4×400 Relay;
  22. Emylian Yates – 3rd in the 400 Meter Dash; 3rd in the 800 Meter Dash; 1st in the 4×400 Relay;
  23. Lauren Walton – 2nd in the Triple Jump; 3rd in the Long Jump
  24. Carli Webb – 1st in the 4×100 Relay

If you wish to support these athletes at the GHSA State Championship and need information about event times, please click the link below:

ESA GHSA State Championship Schedule